Jak zainstalować toaletę

Może nie jest to najlepsze miejsce w domu, ale z pewnością jest niezbędne. Dlatego nauczenie się, jak zainstalować toaletę, jest umiejętnością, która pewnego dnia może się przydać wielu właścicielom domów lub mieszkań. Oczywiście zawsze możesz wezwać profesjonalnego hydraulika, aby wykonał za ciebie pracę, ale ta praca w rzeczywistości jest dość prosta, którą możesz wykonać samodzielnie. Samodzielne podjęcie zadania instalacji toalety lub z doświadczonym przyjacielem w majsterkowaniu może zaoszczędzić kilkaset zł. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak zainstalować toaletę i jak wykonać tę pracę w ośmiu krokach.

Skąd mam wiedzieć, czy potrzebuję nowej toalety?

Domowe toalety są często używane, zwłaszcza gdy w domu mieszka więcej niż kilka osób. To zużycie może mieć wpływ na żywotność toalety. Dobra toaleta może służyć przez dziesięciolecia przy odpowiedniej konserwacji. Niektóre elementy można po prostu wymienić, takie jak pływak i klapa, aby rozwiązać problem, więc nie będziesz musiał instalować nowej toalety tylko z tego powodu. Miska klozetowa i zbiornik mogą wytrzymać co najmniej dekadę. Jednak gdy zauważysz pęknięcia lub wodę sączącą się na podłogę, prawdopodobnie w przyszłości będziesz zmuszony zainstalować nową toaletę.

Jednak zepsute elementy to nie jedyny powód do wymiany toalety. Technologia toaletowa przeszła długą drogę, zwłaszcza w ostatnich latach. Dostępne teraz modele toalet są bardziej wydajne, zużywają mniej wody i oferują szeroką gamę dodatkowych funkcji, takich jak lampy UV do odkażania i czyszczenia bez użycia papieru (jeśli lubisz tego rodzaju rzeczy).

Jak kupić nową toaletę?

Najlepiej osobiście. Toalety są dostępne w różnych wysokościach (często 14 lub 16 cali) i stylach (wydłużone lub okrągłe) i dla wielu są kwestią osobistych preferencji. Warto również pomyśleć o swojej przestrzeni. Zazwyczaj należy pozostawić 12 cali od środka miski do najbliższej ściany. Większe lub mniejsze toalety mogą wymagać różnych przydziałów powierzchni.

Czy muszę wydać dużo pieniędzy na nową toaletę?

Przejdź się po dowolnym sklepie z artykułami wyposażenia wnętrz lub salonie z wyposażeniem, a zauważysz, że nowe toalety zaczynają się od około 400 zł i mogą wzrosnąć do tysięcy. „Jakość komponentów wewnątrz toalety jest często lepsza w korelacji z ceną” – usłyszymy od profesjonalnego doradcy klienta. „Zwykle są one krokiem naprzód w stosunku do modelu podstawowego. Markowa marka to często też lepsza jakość”.

Czy samodzielne zainstalowanie toalety jest trudne?

Tak, jeżeli masz problemy z podnoszeniem dużych ciężarów — toaleta zwykle waży około 50 kg. Jeśli jesteś we własnym domu, masz ochotę wykonać projekt majsterkowania i możesz zdobyć niezbędne narzędzia, 'zrób to sam’. Osoby wynajmujące zdecydowanie powinny skonsultować się z właścicielem przed rozpoczęciem takiego projektu typu „zrób to sam”.

Jakich narzędzi i materiałów potrzebuję do zainstalowania nowej toalety?

Większość nowych toalet jest dostarczana w pudełkach z większością materiałów potrzebnych do ich zainstalowania. W przeciwnym razie będziesz potrzebować klucza nastawnego, którego prawdopodobnie użyłeś podczas usuwania starej toalety.

Oto co powinieneś mieć pod ręką:

  • Toaleta
  • Kołnierz spustowy, pierścień woskowy (jeśli nie jest już dostarczany z nową toaletą)
  • Klucz nastawny
  • Piła do metalu (opcjonalnie)
  • Wodoodporna uszczelka silikonowa

Czy muszę sprawdzić podłogę przed instalacją nowej toalety?

Przyjrzyj się miejscu, w którym będzie stała toaleta. Jeśli podłoże wydaje się mokre, spleśniałe lub wykazuje jakiekolwiek oznaki uszkodzenia, przed zainstalowaniem nowej toalety należy je wymienić lub naprawić. Należy pamiętać, że kołnierz toalety (zwany również kołnierzem spustowym) musi spoczywać na wykończonej podłodze. Kołnierz łączy muszlę klozetową z systemem odpływowym, a także mocuje całą jednostkę do podłogi za pomocą woskowej pieczęci (zwanej również woskową uszczelką lub woskowym pierścieniem). Nigdy nie układaj dwóch woskowych pieczęci jedna na drugiej, aby zniwelować różnicę wysokości. Z czasem doprowadzą do problemów z hydrauliką, w tym wycieków, i będziesz musiał ponownie zainstalować toaletę.

Jak zainstalować toaletę dla początkujących?

Nowe toalety powinny być dostarczane ze specyficzną dla nich instrukcją obsługi instalacji, ale podstawowe kroki są dość uniwersalne. Oto co musisz zrobić, krok po kroku.

Krok 1: Przykręć śruby do kołnierza

Jeśli nie usunąłeś starej toalety, teraz jest czas, aby to zrobić. Przynieś nową toaletę, którą będziesz instalować, do łazienki i umieść ją w pobliżu miejsca pracy. Nowe toalety są zwykle dostarczane z zestawem śrub mocujących. Użyj klucza, aby zabezpieczyć śruby po obu stronach kołnierza, który jest rurą odpływową toalety w podłodze.

Krok 2: Wymień pierścień woskowy

Użyj rąk, aby umieścić nowy woskowy pierścień między śrubami toalety, upewniając się, że jest wyśrodkowany na górze kołnierza. Jeśli woskowy pierścień ma nachyloną krawędź, umieść go w taki sposób, aby wąska strona dotykała kołnierza.

Krok 3: Umieść nową muszlę klozetową na woskowym pierścieniu

Opuszczając muszlę klozetową, upewnij się, że obie śruby toaletowe przechodzą przez otwory w muszli klozetowej. Znajdują się one po obu stronach miski, blisko dna. Delikatnie kołysz sedesem w przód i w tył na woskowym pierścieniu, aż podstawa zrówna się z podłogą. Jeśli toaleta jest zainstalowana na nierównej podłodze lub jeśli kołnierz toalety jest zbyt wysoko nad podłogą łazienki, toaleta będzie wymagać podkładek, aby nadrobić nadmiar miejsca. Aby to zrobić, użyj drewnianych podkładek, metalowych podkładek lub monet, aby wypełnić obszar, aż toaleta będzie wypoziomowana. Po przymocowaniu muszli klozetowej do woskowego pierścienia nie ruszaj jej. Spowoduje to uszkodzenie uszczelnienia i może prowadzić do nieszczelności w przyszłości.

Krok 4: Zabezpiecz śruby

Umieść dołączoną plastikową podkładkę na śrubach toalety, tak aby leżały płasko, a następnie umieść dołączoną metalową podkładkę na każdej śrubie toalety, tak aby leżały płasko na plastikowej podkładce. Nakręć nakrętki zgodnie z ruchem wskazówek zegara po obu stronach śrub toalety i dokręć kluczem, aż do oporu. W razie potrzeby można użyć piły do ​​metalu, aby przyciąć nadmiar długości śrub, pozostawiając około pół cala nad nakrętką.

Krok 5: Zainstaluj zbiornik toalety

Jeśli kupiłeś dwuczęściową toaletę, musisz zainstalować zbiornik. Jeśli nie, przejdź do następnego kroku. Podnieś zbiornik na miejsce, upewniając się, że każda ze śrub zbiornika wchodzi w odpowiedni otwór w muszli klozetowej. Wkręć śruby ręcznie, a następnie dokręć je kluczem.

Krok 6: Zabezpiecz linię wodną

Linia wodna jest tym, co łączy zbiornik toalety z dopływem wody i zwykle znajduje się na ścianie za zbiornikiem lub w pobliżu podłogi. Przykręć jeden koniec przewodu doprowadzającego wodę do dna zbiornika toalety, a następnie przymocuj drugi koniec do zaworu zasilania w pobliżu ściany lub podłogi. Dokręć oba końce kluczem.

Włącz dopływ wody — zawór odcinający znajduje się w tylnej części toalety, w miejscu, w którym podłączyłeś przewód wodny — i spłucz toaletę kilka razy. Jeśli zauważysz wycieki, spróbuj dokręcić śruby, aby rozwiązać problem.

Krok 7: Dodaj deskę sedesową

Umieść zespół deski sedesowej (jest to część, na której siedzisz) nad muszlą. Włóż plastikowe śruby przez oparcie siedziska i otwory siedziska miski, a następnie dokręć nakrętki ręcznie. Kupując deskę sedesową, zwróć uwagę na kształt muszli klozetowej, która może być okrągła lub wydłużona.

Krok 8: Uszczelnij podstawę

Aby zakończyć, nałóż wodoodporną silikonową uszczelkę w miejscu, w którym podstawa muszli klozetowej styka się z podłogą i pozostaw do wyschnięcia na co najmniej trzy do sześciu godzin przed skorzystaniem z toalety. Jeśli masz dodatkowe uszczelnienie, możesz użyć palca lub wygładzacza do tapet, aby uzyskać bezproblemową aplikację.

Czy mogę użyć starego woskowego pierścienia z mojej starej toalety?

Lepiej, jeśli tego nie zrobisz. Większość nowych toalet jest dostarczana z nowym woskowym pierścieniem, a jeśli nie, możesz go kupić w dowolnym sklepie ze sprzętem lub artykułami wyposażenia wnętrz. To ważny element tego, co sprawia, że ​​Twoja toaleta działa dobrze, więc posiadanie świeżej i nowej toalety ma sens.

Jak szybko po zainstalowaniu nowej toalety mogę z niej korzystać?

Technicznie rzecz biorąc, nowa toaleta będzie działać, gdy tylko zostanie podłączona do sieci wodociągowej. Ale czekanie, aż uszczelka całkowicie wyschnie, jest rozsądne. Zapoznaj się ze wskazówkami na tubie uszczelniającej, aby uzyskać idealny czas schnięcia, ale wiedz, że większość powinna być ustawiona w ciągu trzech do sześciu godzin.

Gdybyś jedna nie czuł się na siłach w wymianie lub naprawie toalety / wc to polecamy się! Zrobimy to szubko i fachowo. Zapraszamy do kontaktu. Twój hydraulik Piotr.

Blog hydrauliczny
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x